Gameplay Programmer

The Farm 51 Group SA,Опубликовано 1 год назад

Middle

Полная занятость

Договорная

Relocate, Удаленная работа, Гливице

The Farm 51 is a team of enthusiasts. We develop computer games and virtual reality applications, and contribute to the dynamic growth of the new technologies market. Our projects combine game development experience, advanced photogrammetry and 3D scanning solutions, as well as passion for telling interesting, original stories.

We created project like: Chernobylite, Get Even, Chernobyl VR Project.

Над чем работать?
  • Платформы: Console, PC
На какие задачи (обязанности)?

• creating and implementing a game as part of an innovative project,
• code architecture design,
• optimization for the platform (PC and consoles),
• debugging and level code implementation.

Какого профессионала ищем?
  • good knowledge of C ++,

  • knowledge of mathematical operations,

  • knowledge of Unreal Engine 4,

  • knowledge of programming issues in games, experience in game programming (commercial or non-profit projects),

  • the ability to work with a team, creativity, initiative and responsibility.

Что для нас важно в человеке?
  • knowledge of Visual Studio,

  • experience in working on FPS, F2P, MMO, etc.,

  • projects military-related interests.

Почему у нас приятно работать?

• possibility of remote work,

• flexible working hours,

• co-financing of trainings,

• assistance with relocation,

• incentive system (financial bonuses depending on the success of the project).

Какие условия и бонусы?
  • holidays,

  • sick days,

  • office in city center with our own parking,

  • Multisport program.

Процесс отбора
  • test task,

  • interview.

The Farm 51 Group SA

Тип компании: developer

Сотрудники: 51-200

Платформы: PC, VR, Console

Жанры: Экшен, Приключения, Шутер, Файтинг, Платформер

Все вакансии The Farm 51 Group SA
Join our Discord!
Find out about new C++ Developer jobs on Discord
join
@ingamejob_dev
узнавайте о новых вакансиях C++ Developer в Telegram
Подписаться

Похожие вакансии

4A Games

Удаленная работа, Malta

Опубликовано 5 дней назад

Договорная

4A Games

Relocate, Киев, Malta

Договорная

4A Games

Договорная