Middle .Net Backend Developer

G-Space Studio,Опубликовано 10 месяцев назад

Middle

Полная занятость

Договорная

Удаленная работа

We are looking for a remote Middle .Net Backend Developer to implement business logic on the backend of our MMORPG project for PC.

G-SPACE STUDIO LTD is a European game development studio. Our company has been developing games and applications since 2011. We work with partners from Europe, Canada, and the USA.
We started as a small team of indie Flash game developers, and now we are a solid studio of game development veterans. We love games and know almost everything about them. We are developing high-quality products of varying complexity, such as MMORPG, AR / VR games, and applications.

Над чем работать?
  • Жанры: MMO
  • Платформы: PC
Размер и структура команды?

<50

На какие задачи (обязанности)?

- Business logic implementation on the backend of our MMORPG project;

Какого профессионала ищем?

- 2+ years of .NET backend game development experience;
- Strong knowledge of multithreading and аsynchronous programming;
- Experience with MongoDB;
- Strong knowledge of the OOP/SOLID;
- Solid understanding of the TCP/UDP;
- Basic knowledge of the Docker;

Will be a plus:

- Experience with Microservices;
- Experience with Proto3 syntax;
- Understanding of IoC;

Какие условия и бонусы?

- Flexible working schedule, fully remote work;
- The opportunity to participate in the creation of exciting products;
- Possibility to grow inside the friendly and professional team;
- Competitive salary with regular review;

G-Space Studio

Тип компании: outsource

Сотрудники: 11-50

Платформы: PC, Mobile, Browser, VR, iOS, Android, VR/AR, AR

Все вакансии G-Space Studio
Join our Discord!
Find out about new Backend Developer jobs on Discord
join
@ingamejob_dev
узнавайте о новых вакансиях Backend Developer в Telegram
Подписаться

Похожие вакансии

Wargaming

Relocate, Serbia

Опубликовано 1 неделю назад

Middle

Договорная

NetGame

Relocate, Киев

Опубликовано 2 недели назад

Middle

Договорная

NetGame

Middle

Договорная